top of page

özgeçmiş

1949, Konya.
İlk yazıları Konya Maarif Koleji lise bir öğrencisi iken Yeni Konya, Şehir Postası ve Yeni Meram gibi Konya’nın yerel gazeteleriyle Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmaya başladı.
Daha sonraki yıllarda Son Havadis, Tercüman, Ortadoğu gibi gazetelerle Hisar, Türk Edebiyatı, Milli Kültür gibi dergilerde yazdı. Köşe yazarlıkları yaptı.
Üniversite öğrencisiyken Türkiye’de OYUN adlı ilk zekâ oyunları dergisini çıkardı.
Konya Şehir Tiyatrosunu kurdu. Oyunlar yazıp, sahneye koydu. O yıllarda Konya’nın tek salonu olan Devlet Tiyatrosu salonu üç yıl sonra siyasi nedenlerle elinden alınınca tiyatro macerasını noktalamak zorunda kaldı.
1986-1991 yılları arasında Halka ve Demokrasiye Sözcü adlı dergiyi çıkardı. Bülent Ecevit’in çıkardığı Arayış dergisinden sonra 12 Eylül rejimine karşı bayrak açan ikinci dergi oldu. Kenan Evren’le Turgut Özal’ın açtığı davalardan toplam 36 ay hapis cezası aldı. Paraya çevrildi.
Süleyman Demirel, Aydın Menderes ve Tansu Çiller’e danışmanlık yaptı.
Antalya Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı’nda basın ve başkan danışmanı olarak çalıştı.

Kanada merkezli uluslararası bir kültür-sanat etkinliğinin Türkiye temsilciliğini yürüttü. (1992-1993)
KKTC’de Haber adlı günlük gazetenin kurucu genel yayın yönetmenliğini ve başyazarlığını yaptı. (1998)
Merkezi Londra’da bulunan Celebrity Speakers Associates (CSA) – Ünlü Konuşmacılar Ajansı’nın profesyonel liderlik ve motivasyon konuşmacıları portföyüne kabul edildi. (2000)
Bu arada kendini çocuklara adadı. 200 bin çocukla buluştu. Onları eğlendirirken kendilerine daha fazla güven duymalarını sağlamaya çalıştı. Bu sayede ülkesinin çocuklarını daha yakından tanıma fırsatı buldu. Tanıdıkça da kişiliklerine, zekâ ve mantıklarına duyduğu hayranlık arttı.
Kültür, sanat konferansları verdi.
Anne babalara anne-baba-çocuk ilişkisi üzerine konuşmalar yaptı. Çocukların da bir “birey” olduğunu, çocuk olsalar bile bebek olmadıklarını anlatmaya çalıştı. Ama bunu, çocuklarla yaptığı gibi güle-oynaya değil; çoğu zaman vicdan azabı duymalarını sağlayarak yaptı.
Kanal 6, E tv, Ulusal Kanal, Kanal A televizyonlarıyla Martı FM, Dost FM ve Yıldız FM radyolarında Söz Çocukların, Bay Muhalif, Yaşamı Fethetmek, Söz Salim Koçak’ın, Bir Avuç Fesleğen, Bay Yaşam ve Salim Amcayla Gül Eğlen Düşün Öğren adlı programlar hazırlayıp sundu
Kitaplarından 2500’ünü Antalya Büyükşehir Belediyesine bağışladı. Açılan kütüphaneye kendi adı verildi.
2002 yılından beri Dışişleri Bakanlığı Yurtdışı Türkler Seri Konferansçısı.
İki çocuk, bir torun sahibi.
Çocukla çocuk, gençle genç olmasını babası Lâtif Koçak’a, elli yaşındayken çocukların dünyasına kaçmayı ise siyaset dünyasındaki “baba”ya borçlu.
En büyük hayali; musalla taşındaki sonsuzluk uykusuna devam ederken, çocukların ellerini Tanrıya açarak Salim Amcaları için dua etmeleri.
KİTAPLARI:
Türk Şiirinin Yenileri
Beynin Hürriyeti
Demirel’de Bir Başka Boyut
Ağaç Yaşken Doğrulur
Atatürk ve Çocuklar
Türkler Meydan Okuyor
Beyefendi İle Son Kişot
Çanakkale’de Çocuklar da Savaştı (eşiyle birlikte)
Yine eşiyle birlikte yazdıkları Nasıl Büyük İnsan Oldular adlı çocuk dizisinden:
Atatürk, Mimar Sinan, Nazım Hikmet, Muazzez İlmiye Çığ, Yaşar Kemal, Mehmet Akif Ersoy

bottom of page